به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، این روزها در جای جای خراسان جنوبی باغداران مشغول برداشت مروارید سرخ رنگی به نام عناب هستند. محصولی استراتژیک برای خراسان جنوبی که قطب تولید عناب در کشور است اما برای بسته بندی آن کار زیادی انجام نشده است.

عناب درختی است که در هنگام خشکسالی به عنوان نماد پایداری در برابر کم آبی و خشکسالی است.

عناب به راستی ثابت کرده درخت زندگی است. میوه‌ای منحصر به فردی است که از اوایل مردادماه به صورت تازه خوری در شهرهای گرمسیری برداشت آن آغاز می‌شود. 

چند سالی است یکی از باغداران سربیشه‌ای 34 گونه ارقام مختلف عناب را در باغی دو هکتاری پرورش داده و امسال شاهد برداشت انواع مختلف عناب از این مزرعه کوچک است.

مدیر جهاد کشاورزی سربیشه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: ارجمندی کشاورز باغدار سربیشه‌ای بزرگترین کلکسیون عناب کشور را در مزرعه‌ای دو هکتاری به ثمر رسانده است که هدف از این اقدام، شناسایی ارقام مختلف عناب با سازگاری آب و هوای خراسان جنوبی است.

مریم جوادی گفت: سربیشه با تولید یک هزار و 620 تن عناب در سال یکی از قطب‌های تولید عناب در خراسان جنوبی است. 

وی افزود: 550 باغدار در سربیشه این روزها مشغول برداشت عناب هستند که برداشت این محصول از مردادماه آغاز و تا اواخر شهریور ادامه دارد. 

مدیر جهاد کشاورزی سربیشه اظهار داشت: کار کشت کلکسیون عناب از ده سال پیش توسط آقای ارجمندی کشاورز سربیشه‌ای آغاز شده که امسال 34 رقم عناب که از 8 استان کشور با بهترین اکوتیپ انتخاب و کشت شده بود به ثمر رسیده و محصول آن برداشت شده است.

جوادی تصریح کرد: این کلکسیون زیبا نیازمند توسعه و همکاری و حمایت مسئولان است و جا دارد مراکز تحقیقاتی و پژوهشگران نسبت به ثبت ارقام برتر عناب که با شرایط آب و هوایی استان سازگار است تلاش کنند. 

انتهای پیام/ش

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *