به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، استعمال موادمخدر یکی از چالش‌های مهم سلامت عمومی بوده که همه جوامع با آن روبه‌رو هستند و آسیب جدی بر پیکر خانواده و جامعه وارد می‌کند. 

اعتیاد تنها جنبه فردی و شخصی ندارد بلکه آسیب‌ اجتماعی محسوب می‌شود علاوه بر تهدید سلامت جسم و روان افراد در جنبه‌های اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی جامعه نیز آثار زیان‌بار و جبران ناپذیری بر جای می‌گذارد و زمینه‌ساز بسیاری از انحرافات اجتماعی می‌شود.

با توجه به گزارشات منتشر شده از سوی سازمان ملل نیز اوج مصرف موادمخدر بین سنین 18 تا 25 سالگی است و این یک معضل بزرگ برای خانواده‌ها و جوانان بوده و مانع توسعه جامعه‌ای می‌شود.

امروز نیز نخبگان و نهادهای تصمیم ساز و تدبیرپرداز جامعه با نوعی فقر شناخت و تدبیر استراتژیک و فقدان رویکردی فراگیر و همه سونگر در پس این پدیده مواجه هستند و جامعه شاهد رشد روزافزون گستره و عمق تاثیرات مخرب موادمخدر است.

سن اعتیاد نیز رو به کاهشی بوده که این می‌تواند معضلی بزرگ برای جامعه باشد و شاید نتوان این پدیده را به عنوان آسیب اجتماعی ریشه‌کن کرده ولی با اتخاذ تدابیر و اندیشه‌های دقیق و ابزارهای مناسب به راحتی می‌توان آن را کنترل کرد.

موادمخدر نه شفادهنده و نه از بین برنده غم است

رئیس دادگاه کیفری شماره یک خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: بسیاری از معضلات جامعه متصل به موادمخدر است و مواردی مانند تکدی‌گری، سرقت و کلاهبرداری منشأ آن به موادمخدر برمی‌گردد.

ابراهیم رمضانی تصریح کرد: کسی که به سمت موادمخدر روی می‌آورد از هیچ اقدامی فروگذار نمی‌کند و موقعی که فرد معتاد می‌شود عزت و غرور و غیرت خود را از دست می‌دهد و به حرف کسی نیز توجه نمی‌کند.

وی با بیان اینکه اعتیاد روی انضباط شخص تاثیر دارد و فرد معتاد خود به خود منزوی می‌شود گفت: فرد معتاد احساس می‌کند همه با یک چشم دیگر به آن نگاه می‌کند و اعتیاد سبب به هم پاشیدگی خانواده‌ها می‌شود و پایه‌های یک خانواده را سست می‌کند.

بهترین راه پیشگیری، شناخت افراد از موادمخدر است

رئیس دادگاه کیفری شماره یک خراسان جنوبی بیان کرد: اعتیاد در خانواده موجب بی‌اعتنایی مرد به زن، عدم پرداخت نفقه، بیکاری در خانواده، کودک آزاری و طلاق شده و پرونده‌های متعددی به دلیل اعتیاد تشکیل می‌شود.

رمضانی گفت: بهترین راه پیشگیری، شناخت افراد از موادمخدر است و مرد یا زنی که برای نخستین بار به موادمخدر روی می‌آورند اگر عواقب این کار را بسنجند و اثرات ماده مخدر را بدانند به طور قطع بازدارندگی دارد.

وی افزود: موادمخدر تنها «مخدر» است و پیام‌رسان‌های مغز کسی که اعتیاد دارد مختل و قطع می‌شود و فکر می‌کند غم آن برطرف شده اما اینطور نیست؛ مواد مخدر نه شفادهنده است و نه غم را از بین می‌برد و این مواد اعتیاد را به دنبال دارد. فرد معتاد ولو به قیمت از دست دادن نعمت آبرو و حیثیت و جان خود به دنبال این ماده مخدر می‌رود.

رئیس دادگاه کیفری شماره یک خراسان جنوبی بیان کرد: بسیاری برای تنوع طلبی به دنبال موادمخدر می‌روند بنابراین باید از تجربه آزمایی و تنوع طلبی پرهیز شود.

مصرف و توزیع موادمخدر جنایت علیه بشریت است

رمضانی گفت: در دنیا کسی که موادمخدر را می‌فروشد و توزیع می‌کند جنایت علیه بشریت انجام می‌دهد و فردی که موادمخدر مصرف می‌کند جنایت علیه خود انجام داده اما موادمخدر اثر سویی نیز برای فرد، خانواده و جامعه دارد و آزادی فردی و اجتماعی را می‌گیرد و به دیگران آسیب می‌رساند.

وی با بیان اینکه اعتیاد، معضلات اجتماعی را به دنبال دارد و این خلاف قانون و شرع است افزود: کسانی که به سمت این مواد روی می‌آورند فکر می‌کنند موادمخدر انرژی‌زا است اما این مواد کوچکترین نیرویی به طرف نمی‌دهد بلکه فرد معتاد با مصرف موادمخدر ابتدا پیام رسان‌های مغزش مختل شده و خستگی را احساس نمی‌کند و این مواد دردی را دوا نمی‌کند.

موادمخدر عامل زندانی شدن بیش از 80 درصد زندانیان است

رئیس دادگاه کیفری شماره یک خراسان جنوبی تصریح کرد: خانواده‌ها و جوانان از هر نوع هم اندیشی با اشخاصی که به این موادمخدر خانمان سوز گرایش دارند پرهیز کنند؛ برخی می‌خواهند القا کنند موادمخدر بیماری است اما این جنایت علیه خود و علیه خانواده است و باید از تنوع طلبی و همنشینی با دوستان ناباب پرهیز شود.

رمضانی گفت: بیش از 80 درصد زندانیان به دلیل موادمخدر در زندان هستند و کسانی که هم به دلیل سرقت و مهریه در زندان به سر می‌برند منشأ آن به موادمخدر برمی‌گردد و اگر معضل موادمخدر برطرف شود آمار زندانیان کم خواهد شد.

ایران پرچمدار مبارزه با مواد مخدر

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از اعتیاد به عنوان آسیب اجتماعی جدی در جامعه نام برد و گفت: متاسفانه برخی از خانواده‌ها اعتقاد دارند که موادمخدر حتی برای دردهای مفصلی و دندان درد خوب است اما این یک تفکر اشتباه در میان خانواده‌ها است.

حسین محمدی تصریح کرد: اعتیاد یک بلای خانمان‌سوز است و قدرت، تفکر، خلاقیت، نوآوری و کوشش و سازندگی را از جوانان و جوامع بشری می‌گیرد.

 

وی افزود: اعتیاد به موادمخدر باعث از بین رفتن بنیان خانواده و اعتقادی افراد می‌شود و از ظرفیت اطلاع رسانی و آگاهی‌سازی می‌توان برای آموزش‌های پیشگیری استفاده کرد.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر خراسان جنوبی، ایران را به عنوان پرچمدار مبارزه با موادمخدر دانست و گفت: کشت موادمخدر در افغانستان با حضور آمریکا به این کشور چندین برابر شده و کارگاه‌های موادمخدر شیمیایی و صنعتی را تولید کردند.

محمدی بیان کرد: در راستای مبارزه با اعتیاد به مواد مخدر 75 کلاس آموزش همگانی برای اقشار آسیب پذیر در مدارس، محلات، مساجد و پارک‌ها برگزار شده که 6 هزار نفر نیز در این کلاس‌ها شرکت کردند.

وی افزود: معاشرت با دوستان ناباب، وجود فرد معتاد در خانواده، اختلاف خانوادگی، فقر اقتصادی، نداشتن تفریح و سرگرمی و بیماری‌های جسمی و روانی از جمله دلایل گرایش جوانان به اعتیاد است.

کشف 9.5 تن موادمخدر در خراسان جنوبی

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با بیان اینکه 84 درصد متهمان موادمخدر مردان هستند گفت: در سه ماهه ابتدایی امسال 9 تن و 500 کیلوگرم انواع موادمخدر در استان کشف شده که نسبت به سال قبل 19 درصد افزایش داشته است.

محمدی با بیان اینکه کشفیات موادمخدر صنعتی در استان یک زنگ خطری برای جامعه است تصریح کرد: کشفیات موادمخدر صنعتی در استان 2 هزار و 160 درصد افزایش داشته و در این رابطه یک هزار و 500 نفر قاچاقچی موادمخدر دستگیر شدند.

زنگ خطر گرایش به مواد مخدر صنعتی به صدا درآمد

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر خراسان جنوبی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم بیان کرد: اجتماعی کردن مبارزه با موادمخدر و حضور مردم در این عرصه از اولویت‌های شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر است.

محمدرضا حسنی‌مقدم با بیان اینکه 86 مرکز در استان در زمینه درمان و کاهش آسیب‌های ناشی از مصرف مواد مخدر فعال هستند گفت: در حال حاضر نیز 56 سمن و سازمان مردم نهاد با شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر همکاری دارند.  

وی اظهار داشت: امروزه مصرف موادمخدر از سنتی به صنعتی گرایش یافته و رو به افزایش است که این خود یک زنگ خطر و هشدار محسوب می‌شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی عنوان کرد: درمان در مراکز درمانی بعد از بهبودیافتگی باید ادامه داشته باشد و بهبودیافتگان بعد از درمان در زمینه‌های اجتماعی، معیشت و اشتغال مشغول فعالیت شوند.

حسنی‌مقدم با بیان اینکه 14 هزار نفر تحت درمان در مراکز اقامتی هستند تصریح کرد: در سال گذشته نیز تعهدات اشتغال برای هر بهبود یافته پرداخت 10 میلیون تومان بوده که بالغ بر 200 نفر از این تسهیلات بهره‌مند شدند.

دولت برای پیشگیری از گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر در ایجاد مشاغل تلاش کند

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی نیز تیرماه امسال در دیدار با اعضای شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بیان کرد: آگاهی خانواده‌ها از مضرات مصرف مواد مخدر و انتقال آن به فرزندان بسیار حائز اهمیت است.

آیت‌الله عبادی تصریح کرد: موادمخدر تنها آسیب جسمی را به دنبال ندارد بلکه از منظر خانوادگی، اجتماعی و اخلاقی نیز آسیب‌های بی شماری به دنبال دارد و دولت باید برای پیشگیری از گرایش جوانان به مصرف موادمخدر در ایجاد مشاغل تلاش ویژه داشته باشد.

وی با بیان اینکه موادمخدر را استعمارگران وارد این کشور کردند افزود: دولت در ایجاد مشاغل باید به گونه‌ای عمل کند که افراد انگیزه‌ای برای رفتن به سمت قاچاق و مصرف مواد نداشته باشند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه آگاهی خانواده‌ها نسبت به پیشگیری و مقابله با موادمخدر مهم است گفت: استعماران کشور افغانستان را به مرکز کشت موادمخدر تبدیل کردند و با حضور آن‌ها در این کشور کشت موادمخدر چند برابر شده است.

عبادی بیان کرد: مبارزه با پدیده موادمخدر مستلزم شناخت همه ابعاد اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی است بنابراین برنامه‌هایی در امر مبارزه با موادمخدر موفق هستند که با شناخت واقع گرایانه از این مسئله طرح و اجرا شود و دستگاه‌های فرهنگی باید با برنامه‌ریزی بلند، کوتاه و میان مدت حرکت کرده و اقدامات مناسبی را انجام دهند.

گزارش از منصور کلاته‌نایبی

انتهای پیام/ش

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *