به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، در حالی که طالبان هشدار داده است که مانع برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان خواهد شد اما ظاهرا دولت این کشور هرگونه آغاز مذاکرات رسمی با طالبان را به برگزاری موفقیت آمیز انتخابات مشورط کرده است.

در بیانیه‌ای دفتر معاونت ریاست جمهوری افغانستان آمده است که درباره مسائل داخلی، دولت افغانستان طرف اصلی مذاکرات صلح با طالبان است.

«سروردانش» معاون رئیس جمهور افغانستان تصریح کرد که مذاکرات دولت افغانستان با طالبان پس از ششم مهرماه و پایان انتخابات ریاست جمهوری این کشور آغاز خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد که آمریکا هنوز درباره نظام سیاسی و قانون اساسی افغانستان و سایر موارد داخلی مرتبط به دولت این کشور با طالبان بحثی نکرده است.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که طالبان پیش از این با هرگونه مذاکره مستقیم با دولت افغانستان اعلام مخالفت کرده‌ است.

از «شیرمحمد عباس ستانکزی» رئیس تیم مذاکره کننده طالبان تا مولوی «عبدالسلام حنفی» و «شهاب الدین دلاور» اعضای دفتر سیاسی تاکید کردند که دولت افغانستان تنها به عنوان یکی از طرف ها در مذاکرات بین الافغانی در کنار سایر احزاب سیاسی می‌تواند حضور یابد اما نه به عنوان دولت رسمی افغانستان.

آغاز مذاکرات بین الافغانی که یکی از چهار محور اساسی گفت‌وگوهای آمریکا با طالبان را تشکیل می‌دهد که از نظر کارشناسان عدم انعطاف پذیری طالبان در برابر دولت افغانستان ممکن است شانس هرگونه توافق صلح با این گروه را نابود کند.

انتهای پیام/.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *