به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، عظیم بلبل آبادی پیش از ظهر امروز در نشستی به مناسبت تجلیل از خبرنگاران گیلانی در رشت اظهار داشت: صنعت برق بر سه محور اصلی استوار است و استان گیلان در زمینه تولید و توزیع برق شرایط مطلوبی دارد.

مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه مجموع ظرفیت تولید برق استان گیلان بالغ بر 2 هزار و 851 مگاوات است گفت: قرار است در هفته آینده یک نیروگاه مولد انرژی برق با ظرفیت 25 مگاوات و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در گیلان افتتاح شود.

وی بیشترین میزان مصرف برق در تابستان امسال گیلان را هزار و 835 مگاوات عنوان کرد و افزود: از آنجایی که برای احداث پروژه‌ها کمبود منابع مالی وجود دارد همکاران ما در برق منطقه‌ای گیلان برای غلبه بر مشکلات موجود به‌دنبال شرایط ویژه‌ای هستند و از این رو ایده‌ای به‌صورت سیستماتیک شکل گرفت.

بلبل آبادی با بیان اینکه ایده مذکور برای نخستین بار در سطح کشور در گیلان اجرایی شد گفت: با بکارگیری این ایده ظرفیت‌های برقی مورد نیاز گیلان با صرف هزینه کمتر از شیوه‌های معمول تامین می‌شوند و برای نخستین بار به‌طور آزمایشی در لاهیجان و آستارا اجرایی شد و از 17 پروژه برنامه‌ریزی شده برای افتتاح و بهره‌برداری، 9 پروژه تاکنون به بهره‌برداری رسید.

مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه‌ای گیلان هزینه بکارگیری ایده استفاده از ظرفیت تحهیزات آزاد نسبت به روال گذشته کمتر است تصریح کرد: از نیمه دوم سال گذشته پروژه‌های بزرگی در گیلان رقم خوردند و 17 پروژه با سرمایه‌گذاری 380 میلیارد تومان عملیاتی شدند.

وی از افتتاح 12 پروژه با ارزش 222 میلیارد تومان در هفته دولت خبر داد و خاطرنشان کرد: این پروژه‌ها در افزایش ضریب اطمینان حوزه برق گیلان نقشی اساسی ایفا می‌کنند و قرار است در مناطق اسالم، صومعه‌سرا، رشت و حومه، چابکسر و لنگرود و همچنین پروژه‌ای با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در منطقه آزاد انزلی افتتاح شوند.

مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه‌ای گیلان با اشاره به ویژگی‌های نیروگاه برق مولد مقیاس کوچک بیان کرد: پروژه احداث خطوط برق در گیلان با چالش‌هایی مواجه است و نیروگاه‌های برق مقیاس کوچک از لحاظ اینکه تولید و مصرف برق آنها در یک مکان اتفاق می‌افتد حائز اهمیت هستند.

بلبل آبادی با بیان اینکه در جنوب استان گیلان پتانسیل تولید انرژی بادی بالای 3 هزارمگاوات وجود دارد ابراز داشت: به دلیل تغییر نرخ ارز و افزایش قیمت‌ها در روند استفاده از انرژی‌های بادی مشکلاتی پیش آمد اما تمام تلاش ما این است که بتوانیم ظرفیت تولید و استفاده از این دست انرژی‌ها را در استان گیلان افزایش دهیم.

انتهای پیام/ن

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *