به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، علیرضا آشناگر شامگاه سه‌شنبه در آئین تجلیل از خبرنگاران در سمنان با اشاره به نقش خبرنگاران در توسعه کشور اظهار داشت: این حرفه با چالش‌های بسیاری روبه‌رو است.

وی حرفه خبرنگاری را رسالتی ارزشمند فراتر از یک شغل عنوان کرد و گفت: متأسفانه درآمد خبرنگاران علی‌رغم همه سختی‌ها و مشکلاتی که با آن دست‌ و پنجه نرم می‌کند بسیار ناچیز است.

استاندار سمنان به مهم‌ترین رسالت خبرنگاران به‌عنوان حلقه واسطه بین مردم و مسئولان اشاره کرد و گفت: آگاهی بخشی و اطلاع‌رسانی دقیق و به‌موقع به مردم و به‌عبارتی‌دیگر دفاع از حق مردم ازجمله مهم‌ترین رسالت‌های قشر خبرنگار است.

آشناگر با بیان اینکه خبرنگار باید درکی درست از اوضاع‌ و احوال جامعه داشته باشد گفت: خبرنگاران در انتشار اخبار باید از وثوق منبع خبری خود اطمینان حاصل کنند.

وی با اشاره به اجرای عملیات روانی دشمنان علیه نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: اخبار پیش از انتشار باید صحت و درستی آن از سوی خبرنگار مورد بررسی و پالایش قرار گیرد و سپس به مردم اطلاع‌رسانی شود.

استاندار سمنان تأکید کرد: خبرنگار باید همه جوانب را در انتشار اخبار خود مورد توجه جدی قرار دهد و با پردازش درست، جامع و کامل با پرداخت به همه جوانب به اطلاع‌رسانی و خبررسانی بپردازد تا موجبات دل‌زدگی و بی‌اعتمادی مخاطب خود را فراهم نکند.

آشناگر بیان کرد: خبرنگاران باید اصل بی‌طرفی را در انتشار اخبار و اطلاعات در سطح جامعه در دستور کار خود قرار دهند و فارغ از حمایت از جریان‌های سیاسی مختلف به وظیفه و رسالت خود بپردازد و به‌عبارتی‌دیگر حوزه خبر نباید به ارگان رسمی جریان‌های سیاسی تبدیل شود.

وی عنوان کرد: دشمنان در اجرای عملیات روانی خود علیه نظام درصدد ایجاد یاس و ناامیدی در دل مردم هستند؛ بنابراین لازم است که ایجاد روحیه نشاط و امید به‌نظام در جامعه موردتوجه اصحاب رسانه و خبرنگاران قرار گیرد.

استاندار سمنان با بیان اینکه توسعه و پیشرفت بدون امید میسر نخواهد شد گفت: امیدآفرینی یکی از شاخصه‌های مهم عمل خبرنگاران به رسالتشان است.

آشناگر ناکارآمد جلوه دادن نظام را از جمله مهم‌ترین اهداف دشمنان عنوان کرد و گفت: این موضوع رویکرد دیگر دشمنان در جنگ روانی علیه کشور است که خبرنگاران باید به آن توجه جدی داشته باشند.

وی اظهار داشت: خبرنگاران و خبرگزاری‌ها باید در دفاع از خدمات دولت و نظام با قاطعیت هر چه تمام‌تر عمل کنند.

استاندار سمنان با تأکید بر اینکه لازم است سهم دشمن در ایجاد مشکلات کنونی کشور به‌صراحت و با رعایت انصاف بیان شود گفت: باید مردم به‌طور کامل در جریان امور قرار گیرند و به‌طور مشخص و واضح برای آنها نقش شخص ترامپ و تیمی که مخالف جریان مذاکره و صلح در منطقه است بیان شود.

آشناگر در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در پایان سال جاری اشاره کرد و گفت: مردم باید مطالبه‌گر شوند و در این میان خبرنگاران سهم مهم و نقشی اساسی دارند.

وی یکی از مهم‌ترین مواردی که با مطالبه‌گری مردم باید بیان شود را خواستن برنامه از کاندیداهای مجلس شورای اسلامی عنوان کرد.

استاندار سمنان تأکید کرد: خبرنگاران نباید هیچ‌گونه محدودیتی بر عملکرد کارگزاران نظام نظارت داشته باشند و لازم است اصحاب رسانه با رعایت انصاف عملکرد مدیران در حوزه‌های مختلف از بالاترین مقام اجرایی استان تا دیگر مدیران را نقد کنند.

آشناگر در مورد کانال‌های خبری و رسانه‌های اجتماعی نیز گفت: خبرنگاران فعال در عرصه مکتوب و مجازی این روزها رقیب پیدا کرده‌اند و این امر تلاش دوچندان خبرنگاران را می‌طلبد.

وی گفت: ما مدافع هر خبرنگاری هستیم که هدفش بیان فسادهای اقتصادی و سیاسی و مقابله با آن باشد، البته اگر منبع خبر موثق باشد.

استاندار سمنان موافقت خود را بر تشکیل شورای گفت‌وگوی دولت و رسانه اعلام کرد و گفت: موافق اجرای آن به‌صورت طرحی ابتکاری و خلاقانه در استان هستیم.

انتهای پیام/ح

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *