به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه تلویزیونی ان.تی.وی٬ در حالی که وزارت خارجه مصر چند روز پیش نسبت به مداخله ترکیه در سواحل قبرس و اکتشافات نفتی – گازی این کشور اعتراض کرده بود٬ حالا رهبر مخالفین اردوغان نیز از او خواسته که هر چه زودتر روابط خود را با مصر ترمیم کند.

 کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق دیروز در سخنرانی در جمع نمایندگان حزب خود در مجلس ملی ترکیه اعلام کرد: ما دولت جمهوری ترکیه هستیم٬ اخوان‌المسلمین چه ربطی به ما دارد؟ منافع و مصالح ترکیه از هر چیزی بالاتر است. بنابراین من از اردوغان می‌خواهم هر چه زودتر به حمایت از اخوان المسلمین پایان دهد.

وی در ادامه افزود: هر چه زودتر باید روابط سیاسی با مصر را از سربگیریم٬ به این کشور سفیر بفرستیم و بیش از این به منافع ترکیه ضربه نزنیم. ما با مصر تاریخ و فرهنگ مشترک داریم و هیچ دلیلی برای جنگ و دعوا با این کشور نداریم. ما نیز مخالف اعدام فعالان سیاسی و جنگ و تنش هستیم و برای تقویت دموکراسی مصر باید تلاش کرد، اما دلیلی وجود ندارد که ترکیه با مصر قطع رابطه کند.

رهبر حزب جمهوری خلق همچنین در مورد سوریه گفت: دیدارهای غیرمستقیم ما با سوری‌ها هیچ فایده‌ای ندارد و باید دیدار مستقیم و رسمی صورت بگیرد و هر چه زودتر سفیر خود را به دمشق بفرستیم. حفظ تمامیت ارضی سوریه به نفع ماست.

کلیچدار اوغلو در پایان گفت: این همه به سوریه سلاح فرستادید و باعث تداوم جنگ شدید. چه سودی داشت؟ چرا همان اقدامات غلط را در لیبی تکرار می‌کنید؟ به ارسال سلاح و مهمات به لیبی پایان دهید.

سخنان کلیچدار اوغلو٬ با واکنش تند رسانه‌های حامی اردوغان روبرو شد و روزنامه ینی شفق به عنوان مهمترین ارگان اتاق فکر آکپارتی٬ امروز نوشت: کلیچدار اوغلو حالا عهده‌دار وظیفه سخنگویی ژنرال عبدالفتاح سیسی شده است.

این اظهارات رهبر مخالفین اردوغان در حالی است که رئیس جمهور ترکیه٬ محمد مرسی رئیس جمهور سابق مصر را شهید راه دموکراسی خواند و دستور داد که در 81 استان ترکیه برای او نماز میت غیابی اقامه شود.

انتهای پیام/

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *