به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، نیروهای وابسته به دولت وفاق ملی لیبی ( مورد تایید سازمان ملل ) با انجام عملیاتی در حومه طرابلس موفق شدند،  شهر راهبردی ” غریان ” را از تصرف نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی  خارج کنند. در مقر فرماندهی نیروهای وابسته به ژنرال خلیفه حفتر سلاح های اماراتی و موشک های “جاولین” ساخت آمریکا کشف شد. دولت وفاق ملی کشف این سلاح ها را سندی  در راستای نقض قطعنامه شورای امنیت درخصوص ممنوعیت ارسال سلاح به لیبی دانست و اعلام کرد: این سند نشان می دهد که کدام کشورها از جنگ داخلی لیبی حمایت می کنند. آمریکا ارسال هرگونه سلاح به لیبی را رد کرد اما فرانسه اعلام کرد موشک های جاولین را از آمریکا خریده و به لیبی انتقال داده است.

به دنبال اعتراف فرانسه مبنی بر اینکه موشک های جاولین کشف شده در مقر فرماندهی نیروهای وابسته به حفتر در شهر غریان متعلق به این کشور است،  دولت وفاق ملی لیبی از پاریس خواست در این ارتباط  توضحبات لازم را فورا ارائه دهد.

به نوشته تارنمای الوسط- لیبیا ، ” محمد طاهر سیاله ” وزیر خارجه دولت وفاق ملی در دیدار با همتای فرانسوی خود از وی خواست که پاریس توضیح دهد، چطور سلاح های متعلق به فرانسه ( موشک های جاولین ) به منطقه غریان رسیده و در اختیار نیروهای موسوم به ارتش ملی به فرماندهی حفتر قرار گرفته است.

به دنبال کشف موشک های جاولین در غریان وزارت دفاع فرانسه هفته گدشته با انتشار بیانیه ای مدعی شد که این موشک ها برای فروش یا منتقل کردن به یکی از طرف درگیر در نبرد لیبی به این کشور ارسال نشده بلکه موشک های جاولین را صرفا برای حمایت از یگان های نظامی فرانسوی مستقر در لیبی به این کشور منتقل کرده است.

این وزارتخانه بر تداوم حضور نظامیان فرانسوی در لیبی تاکید و اعلام کرد : نظامیان فرانسوی برای مبارزه با گروه های تروریستی در لیبی حضور دارند.

انتهای پیام/

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *