به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ترند، دیوید سترفیلد سفیر جدید امریکا در ترکیه روز چهارشنبه وارد آنکارا شد.

سفارت امریکا در صفحه توئیتر خود نوشت: “خوشحالیم که اعلام کنیم دیوید سترفیلد سفیر امریکا در ترکیه به آنکارا آمده است. به ترکیه خوش آمدی!”.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در تاریخ 16 فوریه 2019 دیوید میشل سترفیلد را به عنوان سفیر جدید آمریکا در ترکیه به سنا معرفی کرد. بر اساس قوانین آمریکا، لازم است که سفرای این کشور آرای موافق سنا را برای احراز پست سفارت کسب کنند. مجلس سنا نیز در تاریخ 28 ژوئن با انتصاب دیوید سترفیلد به عنوان سفیر جدید این کشور در ترکیه موافقت کرد.

دیوید سترفیلد از اعضای سرویس ارشد خارجی (SFS) و از سال 2017 نیز معاون امور خاور نزدیک وزیر خارجه امریکا می باشد. این دیپلمات آمریکایی قبلاً در حوزه‌هایی همچون سوریه٬ عربستان سعودی و تونس فعالیت کرده و مدتی نیز مشاور کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در امور عراق بوده است.

آخرین سفیر امریکا در آنکارا جان باس بود که در سال های 2014 تا 2017 در این پست مشغول به خدمت بود. جان باس که هم اکنون سفیر امریکا در افغانستان است، در میانه بحران ویزا بین ترکیه و امریکا، در اکتبر 2017 آنکارا را ترک کرد و از آن زمان به بعد پست سفارت امریکا در ترکیه خالی بوده است.

سفارت ایالات متحده در آنکارا در واکنش به بازداشت متین توپوز مشاور کنسولگری این کشور در آنکارا تمامی خدمات ویزاهایی غیر مهاجرتی خود در تمام مراکز دیپلماتیک ایالات متحده در ترکیه را به حالت تعلیق درآورد و در مقابل سفارت ترکیه در واشنگتن نیز خدمات ویزاهایی غیر مهاجرتی خود به شهروندان امریکایی را معلق کرد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در آن زمان در ارتباط با بحران ویزا گفت: «آنها بحران ویزا را آغاز کردند و بیشتر متشکریم که خودشان آن را به پایان رساندند. ما این بحران ویزا را نمی خواستیم. اکنون تمام شده است. این چیزی ست که در هر صورت اتفاق می افتد.»

در سال 2017 دو کارمند کنسولگری آمریکا در ترکیه بازداشت شدند. در ماه مه 2017 نیز مترجم کنسولگری آمریکا در آدانا بازداشت شد و دو هفته قبل از آن نیز کارمند کنسولگری آمریکا در استانبول دستگیر شده بود. پلیس ترکیه قصد داشت از کارمند سوم کنسولگری آمریکا در استانبول نیز بازجویی کند. همسر و دختر این کارمند به اتهام ارتباط داشتن با جنبش گولن بازداشت شده بودند. رجب طیب اردوغان مقام های آمریکایی را متهم کرده بود که به این کارمند در کنسولگری پناه داده اند.

سترفیلد در شرایطی به عنوان سفیر به ترکیه می‌رود که روابط آنکارا – واشنگتن به خاطر مسائلی همچون خرید سامانه موشکی اس 400 از روسیه٬ موضوع هواپیماهای جنگنده اف 35 و همچنین حمایت آمریکا از کردهای مسلح وابسته به پ.ک.ک در شمال سوریه٬ به ضعیف‌ترین سطح در سالیان اخیر رسیده است.

انتهای پیام /

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *