به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آکی‌پرس، دادگاه فرانسه که حکم به مصادره اموال و دارایی‌های دختر نخستین رئیس‌جمهور ازبکستان، گلناره کریموا داده بود، از روز گذشته حکم خود را اجرایی کرده است. پول به دست آمده از فروش آپارتمان وی در پاریس، ویلای کرینوا در منطقه سنت تروپز و یک ویلای ییلاقی در حومه پاریس که «از طریق روش‌های غیرقانونی به دست آمده بودند»، به بودجه ملی ازبکستان بازگردانده خواهند شد.

مقامات سوئیس نیز پیش از این تحقیقاتی را در خصوص گلناره کریموا و چند نفر از اطرافیان وی آغاز کرده بود. مقامات سوئیسی در نهایت حدود 800 میلیون فرانک سوئیس از دارایی‌های را که به صورت غیرقانونی به دست آمده و به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به کریموا تعلق داشته را، بلوکه کرده است.

تصمیم مقامات فرانسوی در مصادره دارایی‌های کریموا در ارتباط با تحقیقات صورت گرفته در سوئیس است. دفتر دادستانی کل فرانسه یک پرونده تحقیقاتی را در خصوص اتهام پولشویی در سال 2014 را به درخواست مقامات سوئیس، صورت داده‌اند.

یک آپارتمان در پاریس، یک ویلا در گاسین (نزدیک سنت تروپز) و یک ویلای ییلاقی در گروسه از 5 سپتامبر 2014 بلوکه شده‌اند. بنا بر گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های فرانسه، این آپارتمان به قیمت 31 میلیون یورو، ویلای ییلاقی به قیمت 28 میلیون یورو و ویلای گاسین نیز به قیمت 2.4 میلیون یورو خریداری شده‌اند.

تحقیقات فرانسه به این نتیجه رسیده است که 3 دارایی ثبت شده به نام دارایی‌های حقیقی مدیریت شرکت در نتیجه فساد و پول به دست آمده از رشوه، برای دسترسی به بازار مخابراتی ازبکستان بوده است. این پولها پیش از این از طریق شرکت‌های ثبت شده در سوئد، روسیه و هلند به دست آمده‌اند. بازپرسان فرانسوی می‌گویند که آن‌ها می‌بایست در ارتباط با این پرونده به کشورهای زیادی سفر کنند.

تصمیم نهایی در مورد دارایی‌های فرانسوی کریموا در سال جاری توسط مقامات ازبکستان در تاشکند گرفته شده است. این تصمیم در نتیجه 18 ماه مذاکرات به دست آمده. بازپرسان فرانسوی در ژانویه 2019 به تاشکند رفته و وضعیت حقوقی بازگشت این پول‌ها به ازبکستان را به بحث و بررسی گذاشته‌اند.

آپارتمان کریموا در پاریس پیش از این در یک مزایده به قیمت 14 میلیون یورو، در واقع کمتر از نیمی از مبلغ خریداری شده توسط او، به فروش رفته است.

به عنوان بخشی از دارایی های مصادره شده، 2 میلیون یورو نیز توسط بازپرسان فرانسوی به منظور بازپرداخت هزینه‌های مربوط به تحقیقات آن‌ها نگه داشته می‌شوند.

گلناره کریموا به اتهام فساد در حال گذراندن محکومیت خود در زندان ازبکستان می‌باشد. حکم 10 ساله زندان او در عوض بازگشت تمام دارایی‌هایی که وی به صورت غیرقانونی کسب کرده، به 5 سال کاهش یافته است.

در تاریخ 1 جولای، مقامات سوئیسی در ارتباط با درخواست گریگوری منگیت، وکیل کریموا، بازگشت 550 میلیون فرانک از دارایی‌های وی به دولت ازبکستان را متوقف کرده بود. وکیل کریموا در صفحه توئیتر خود در این باره نوشته بود: سومین پیروزی بزرگ پیش از جلسه دادگاه جزائی فدرال سوئیس (1 جولای). بازگشت 555 میلیون فرانک سریعا متوقف شده. تا زمانی که بازداشت خودسرانه موکل من پایان نیابد، همکاری دیگری با مقامات ازبک صورت نخواهد گرفت. فشار بیشتری بر وی آمده و زندگی کریموا در خطر است.

انتهای پیام/

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *